Zioła kontra stres – najskuteczniejsze i łatwo dostępne propozycje ziół

Ciągła gonitwa, wygórowane oczekiwania pracodawców czy rodziny, przytłaczająca liczba problemów to tylko niektóre czynniki, które mogą powodować stres. Zamiast uciekać się do metod farmakologicznych, warto najpierw wypróbować w pełni naturalne i nieszkodliwe metody radzenia sobie z napięciem nerwowym. Na szczególną uwagę zasługują dobroczynne zioła.

Najbardziej popularny w naturalnym leczeniu depresji jest dziurawiec zwyczajny. Skutecznie uspokaja, koi nerwy i pozwala się zrelaksować. Napar z dziurawca należy stosować ostrożnie, ponieważ jego silne właściwości i liczne interakcje z żywnością czy lekami mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Upewnij się, czy możesz zastosować tę roślinę w walce ze stresem.

Właściwości poprawiające nastrój sprawiają, że w przypadku napięcia dobrze jest sięgnąć po lawendę. Można jej używać na wiele sposobów, na przykład w formie naparu. Łyżeczkę suszonego kwiatu lawendy wsyp do filiżanki, zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem przez około 10 minut. Lawendowa herbata dobrze sprawdzi się przed snem ze względu na substancje pomagające w zasypianiu. Możesz również postawić na lawendową kąpiel, w tym celu użyj materiałowego woreczka, nasyp odpowiadającą Ci ilość kwiatu i włóż do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Zastosowanie lawendy w aromaterapii także pomaga w redukcji stresu.

Chmiel zazwyczaj kojarzy się z piwowarstwem, jednak doskonale sprawdzi się w formie naparu. Jedną do dwóch łyżeczek szyszek chmielu wsyp do filiżanki i zalej wrzątkiem, następnie przykryj i poczekaj około 15 minut. Herbata chmielowa pomoże Ci się uspokoić, może także poczujesz się senna, a dodatkowo chmiel ma właściwości pobudzające trawienie.

Melisa, rumianek oraz waleriana mogą okazać się równie skuteczne w formie naparu czy olejku, są także łatwo dostępne. Często stanowią składniki ziołowych leków uspokajających dostępnych w aptekach.

Niektóre z wymienionych ziół mają swój charakterystyczny smak, dlatego nie warto się zrażać do ogółu. Znajdź swój ulubiony smak i pozwól mu zawalczyć ze swoim stresem. Pamiętaj również, że nadmierna ekspozycja na stres może wiązać się z depresją. Jeśli wystąpią u Ciebie długotrwałe objawy depresji, udaj się po pomoc do specjalisty.