Właściwości zdrowotne herbaty jaśminowej

Herbata jaśminowa zyskała szczególną popularność w Chinach w okresie dynastii Ming, kiedy to motywy kwiatowe były modne i pokrywały obrazy, zastawę stołową i hafty w społeczeństwie i kulturze chińskiej. Choć najczęściej spotykanym rodzajem herbaty jaśminowej jest herbata zielona (bo z tego naparu powstaje), istnieją również biała herbata jaśminowa, herbata oolong i czarna herbata jaśminowa.

Ale czy wiesz, że ten składnik jest doskonały nie tylko w dziedzinie gastronomicznej? Herbata jaśminowa jest dziś niezbędna do tworzenia wielu domowych środków i balsamów kosmetycznych, więc jeśli chcesz odkryć więcej o jej niesamowitych właściwościach, nie przegap tego artykułu.

Herbata jaśminowa: właściwości

Aby przygotować herbatę jaśminową, należy najpierw zebrać klasyczną i dobrze znaną herbatę zieloną. Następnie jest ona przechowywana do czasu zbioru kwiatów jaśminu, a na koniec herbata jest aromatyzowana jaśminem przez kilka dni, aby nabrać niepowtarzalnego aromatu i zwiększyć właściwości zdrowotne.

Oto kilka wspaniałych właściwości herbaty jaśminowej:

  • Zwalcza stres i niepokój: uspokajające właściwości zielonej herbaty i relaksujący aromat jaśminu sprawiają, że napar ten jest doskonałą miksturą łagodzącą objawy stresu i niepokoju. Jeśli cierpisz na bezsenność, polecamy również wypróbowanie herbaty jaśminowej na sen.
  • Pomaga kontrolować wagę: według informacji z portalu dietetycznego https://www.kcal.pl dodanie herbaty jaśminowej do swojej diety może pomóc w znacznie szybszej utracie wagi. Wynika to z właściwości sycących herbaty jaśminowej, gdyż spożywanie filiżanki przed każdym posiłkiem może pomóc w znacznej utracie apetytu.
  • Łagodzi objawy przeziębienia: właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe herbaty jaśminowej odpowiadają za działanie jako sprzymierzeniec Twojego układu odpornościowego. W efekcie pokonanie ogólnego złego samopoczucia podczas przeziębienia jest znacznie łatwiejsze.
  • Poprawia zdrowie układu krążenia: herbata jaśminowa jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, co może wyjaśniać, dlaczego jest tak dobrym naparem dla serca. Zawarte w filiżance herbaty katechiny, teaflawiny i flawonoidy (przeciwutleniacze) w połączeniu z właściwościami emmenagogicznymi jaśminu mogą zmniejszyć stan zapalny w naczyniach krwionośnych i poprawić przepływ krwi przez organizm.
  • Zwalcza oznaki starzenia: antyoksydanty zawarte w herbacie jaśminowej zwalczają wolne rodniki w skórze, dzięki czemu zapobiegają utlenianiu się skóry i pojawianiu się wielu oznak starzenia. Jeśli chcesz zapobiec przedwczesnemu starzeniu się lub złagodzić niektóre linie ekspresji, najlepiej jest zaopatrzyć się w balsam przeciwstarzeniowy z herbatą jaśminową.